Trwa ładowanie...

Żółw czy kot syjamski – jakie zwierzę dla dziecka?

Posiadanie zwierzęcia w domu uczy dziecka nie tylko odpowiedzialności, ale i empatii. Tym najpopularniejszym czworonożnym przyjacielem zawsze będzie pies, ale coraz częściej rodzice decydują się na wybór żółwia czy kota syjamskiego. Które zwierzę będzie lepsze dla rozwijającej się pociechy?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

1. Żółw w domu – zalety i wady

Wiele osób uważa, że to właśnie żółw będzie najlepszym towarzyszem dziecka, który nauczy je odpowiedzialności i opieki właśnie ze względu na to, że jest zwierzęciem mało wymagającym. Nie wymaga całodobowej opieki, a jednak wprowadza w życie dziecka pewne obowiązki i zasady, o których musi pamiętać. to jedno z najpopularniejszych zwierząt do terrarium. Przed zakupem żółwia domowego należy pamiętać o tym, że nie jest to typowy pupil, którego można głaskać, przytulać i wypuszczać, by swobodnie chodził po całym mieszkaniu, ale to na pewno przyjaciel, który zostanie z nami na długie lata.

Chociaż żółw nie wymaga stałej opieki, to należy mu zapewnić odpowiednie warunki do życia w naszym mieszkaniu. Przede wszystkim powinien mieć terrarium, w którym panują warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska życia żółwi. Żółwie wodno-lądowe potrzebują akwaterrarium z wydzieloną strefą wodną i lądową. Należy też pamiętać o odpowiedniej temperaturze ok. 25-26 stopni Celsjusza. Można ją uzyskać za pomocą specjalnej grzałki do terrarium. Do czyszczenia wody z odchodów żółwia przyda się również specjalny filtr do wody. Z kolei dla żółwi lądowych hodowcy polecają podzielenie terrarium na dwie części. W pierwszej powinna panować niska wilgotność i wysoka temperatura, z kolei w drugiej strefie - niższa temperatura i wysoka wilgotność.

Żółwie lądowe i żółwie wodno-lądowe różnią się również pod względem przyjmowanego pokarmu. Te pierwsze są roślinożerne. Lubią duże ilości zieleniny. Nie zaleca się podawania im soczystych owoców i warzyw. Z kolei żółwie wodno-lądowe lubią mieszanki pokarmowe roślinno-zwierzęce. Oba gatunki wymagają uzupełnienia diety w witaminy i wapno.

2. Kot syjamski – zalety i wady

Bez względu na rasę – wybór kota w przypadku małych dzieci nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że koty są z natury niecierpliwe i lubią chodzić własnymi drogami. Dzieci z kolei, które będą chciały za wszelką cenę pobawić się ze swoim futrzastym przyjacielem mogą zostać przez niego zaatakowane. Ale gdy dziecko jest trochę starsze, więcej rozumie i podejmuje świadome działania, to kot może być jego najwierniejszym towarzyszem. I tu najlepszym wyborem będzie kot syjamski czyli kot o psim charakterze – pełen energii i ciekawości świata.

Kot syjamski to kot inny niż wszystkie – jest bardzo towarzyski, przyjacielski, lubi chodzić dosłownie wszędzie za swoim panem i towarzyszyć mu w wykonywaniu wielu czynności. Lubi się bawić, ale bywa też zazdrosny i zły, gdy nie jest w centrum zainteresowania. Kolejną zaletą kotów syjamskich jest fakt, że lubią chodzić na smyczy, dzięki czemu dziecko może w powodzeniem wyprowadzać swojego pupila na spacer.

Koty syjamskie nie wymagają dużej i intensywnej pielęgnacji, a wszystkie niezbędne dla niego gadżety czy pokarm kupisz w każdym sklepie zoologicznym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.