Trwa ładowanie...

Wybierz wygodne biurko dla ucznia

Biurko to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia dziecięcego pokoju. Przy meblu tym uczeń spędzi zapewne wiele godzin, zarówno doskonaląc swoje szkolne umiejętności, jak i oddając się pasjom czytelniczym, plastycznym czy informatycznym. Rozwój ergonomii sprawił, że stanowisko pracy edukacyjnej młodego człowieka już dawno przestało sprowadzać się do blatu, czterech nóg i krzesła. Okazuje się, że wybierając odpowiednie biurko, możemy sprawić, że przyswajanie wiedzy odbywać się będzie w warunkach dostosowanych do możliwości psychofizycznych dziecka, a więc będzie nasuwać dobre skojarzenia i pozytywnie motywować do dalszych starań.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

spis treści
Miejsce pracy ucznia
Miejsce pracy ucznia

Biurko dla ucznia powinno być przede wszytskim funkcjonalne, a także wygodne. Jest to tak ważne, ponieważ...

zobacz galerię

1. Estetyka i wytrzymałość biurek

Biurko powinno być solidne, przygotowane z materiałów o długiej żywotności, odpornych na zabrudzenia, ale i łatwych w czyszczeniu. Zazwyczaj jest to lakierowane drewno. Dla dodatkowej ochrony na blat można położyć podkład, który dodatkowo ochroni mebel w przypadku „awarii” podczas wykonywania prac. Dzieci lubią ładne rzeczy w swoich ulubionych kolorach. Zadziwiające, że wybierając design zgodnie z ich preferencjami, można je potem łatwiej zmotywować do użytkowania. Pamiętajmy jednak, że zadaniem biurek jest pomoc, a nie odciąganie od nauki, a powierzchnia upstrzona wieloma kolorowymi kontrastami może odciągać uwagę od zeszytu.

2. Funkcjonalne rozwiązania nowoczesnego biurka

Nowoczesne meble są konstruowane tak, by umożliwiały zachowanie prawidłowej postawy. Praktyczną funkcjonalnością jest ustawianie kąta nachylenia blatu. Warto wspomnieć, że ten o wartości 16 stopni jest najlepszy do czytania i pisania. System regulacji wysokości pozwoli na dostosowanie tego parametru z każdym rokiem do aktualnej budowy dziecka. Jest to ważne, zważywszy, że dzieci rosną ze średnią prędkością 7 cm na rok. Jeśli posiadamy biurko, które nie daje takiej możliwości, możemy wyposażyć je w nadstawkę. Pozwoli to nadążać za tempem wzrostu i np. ustawić komputer na właściwej wysokości, umożliwiającej zachowanie prawidłowej postawy i dobrego przeglądania treści.

W przypadku, gdy dom zamieszkuje kilku młodych uczniów, biurko wielostanowiskowe pozwoli zaoszczędzić przestrzeń w porównaniu z zakupem dwóch oddzielnych mebli. Wyposażone jest ono w przedłużony blat, dzięki któremu znajdzie się na nim wystarczająco dużo miejsca na działania więcej niż jednego dziecka. Nieodłącznym elementem biurka jest krzesło, na którym siedzi dziecko. Powinno mieć ono oparcie, podłokietniki i regulację poziomu siedziska. Dla przykładu, dziecko mierzące 98-112 cm powinno siedzieć na wysokości 26 cm, a uczeń o wzroście 157-172 cm – na wysokości 42 cm. Fotel na kółkach to dodatkowy komfort, który niejednokrotnie udogadnia pracę.

Duża ilość zamykanych półek i szuflad pozwoli zachować estetykę i porządek w pokoju. Ułatwia również właściwą organizację pracy oraz skraca czas poszukiwań pożądanych przedmiotów. Są to elementy, które udogodnią trzymanie się właściwych nawyków, a tym samym realizację celów. Jest to bardzo ważne w życiu młodego żaka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.