Trwa ładowanie...

Wróżka zębuszka – kiedy się pojawia, czary wróżki zębuszki, jak długo czaruje, zęby stałe

Wróżka zębuszka to sposób na to, aby pomóc dziecku rozstać się ze swoimi mlecznymi zębami. Maluchy często boją się wypadania zębów, dlatego warto zachęcić go opowieścią o wróżce zębuszce. Według opowieści wróżka zębuszka za każdego ząbka daje dziecku pieniążek, co ma sprawić, że dziecko podejdzie do wypadania pierwszych mleczaków z ekscytacją, a nie z lękiem.

Zobacz film: "Jak dbać o zęby, aby były zdrowe?"

spis treści

1. Wróżka zębuszka - kiedy się pojawia

Wróżka zębuszka to mit, który funkcjonuje głównie w krajach zachodnich. Wśród krajów, które najczęściej odwiedza wróżka zębuszka, znajdują się Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Wróżka zębuszka pojawia się w momencie, gdy u dziecka zaczynają wypadać zęby mleczne. Oznacza to, że dziecko może spodziewać się wizyty wróżki zębuszki około 5-6 roku życia. Dla dziecka okres, w którym ząbki mleczne zaczynają się ruszać, jest bardzo stresujący i może budzić w dziecku obawy. Dzieci boją się bólu i nie chcą, aby ich ząbki wypadły.

Na dodatek dziecko może wstydzić się braków w uzębieniu, a wróżka zębuszka może pomóc maluszkowi przejść przez ten trudny okres. Dzięki opowieściom o wróżce zębuszce dziecko będzie lepiej przygotowane na wypadanie mleczaków.

Co tkwi w dziecięcych pastach do zębów?
Co tkwi w dziecięcych pastach do zębów? [5 zdjęć]

Pasty do zębów zajmują kluczowe miejsce w każdej łazienkowej szafce. Dorośli korzystają z miętowych i...

zobacz galerię

2. Wróżka zębuszka - czary wróżki zębuszki

Wróżka zębuszka pojawia się, gdy ząbek już wypadnie. Aby pomóc wróżce zębuszce trzeba dziecko przygotować na utratę ząbka. Gdy tylko maluszek czuje, że ząbek zaczyna się ruszać, trzeba mu wyjaśnić, że ząbek może wypaść, a na jego miejsce pojawi się nowy silny i mocny ząb stały.

Dziecko, które wie, że to nic strasznego lepiej znosi cały proces. Dlatego koniecznie opowiedz swojemu dziecku, jak tobie wypadały mleczaki i, że to zupełnie normalna oznaka dorosłości. Uczul jednak swojego malucha, żeby nie wyrzucał ząbka, gdy już wypadnie, ponieważ trzeba go włożyć wieczorem pod poduszkę, aby przyszła wróżka zębuszka. Wróżka zębuszka zabiera ząbek i zostawia w zamian pieniążek. Za pieniążki do wróżki zębuszki dziecko może sobie np. kupić zabawkę lub inny drobiazg, który sprawi mu przyjemność.

3. Wróżka zębuszka - jak długo czaruje

Wróżka zębuszka czaruje w pokoju naszego dziecka kilka lat. To właśnie tyle trwa wymiana zębów mlecznych na stałe. Pierwszy ząbek, który zabiera wróżka zębuszka to przedni siekacz na dole lub na górze. Nawet gdy dziecko już podrośnie i przestanie wierzyć we wróżkę zębuszkę, warto potraktować ją jako miły domowy zwyczaj i kontynuować do ostatniego zęba.

ZOBACZ TAKŻE:

4. Wróżka zębuszka - zęby stałe

Wróżka zębuszka niestety przestanie odwiedzać dziecko, gdy wszystkie zęby mleczne wypadną. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zawiązki zębów stałych znajdują się już w szczękach noworodków. Jednak zęby stałe zaczynają rosnąć dopiero około 5-6 roku życia.

Wówczas zaczynają się przebijać. Gdy ząb mleczny dotknie ząb mleczny, zaczyna on się ruszać i wypada. Wówczas pojawia się wróżka zębuszka. Jej rola niestety jednak kiedyś się kończy.

Warto jednak zauważyć, że dzięki wróżce zębuszce dziecko zyskuje piękne, mocne i zdrowe zęby, których korzenie są głęboko osadzone i stabilne. Co ciekawe kły wypadają najpóźniej dopiero około 12 roku życia. Jako ostatnie wychodzą ósemki, jednak nie przebijają się one u wszystkich.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.