Trwa ładowanie...

Uwaga! Nie zapomnij o tej dacie. Dotyczy wypłat ze świadczenia 500 plus

Tylko do końca kwietnia można złożyć wniosek o 500 plus, by zachować ciągłość
Tylko do końca kwietnia można złożyć wniosek o 500 plus, by zachować ciągłość (GettyImages)

Rodzice mają coraz mniej czasu, by zachować ciągłość świadczenia wychowawczego w ramach programu "Rodzina 500 plus". Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina o terminie, do którego należy złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy. Zostało zaledwie kilka dni!

1. Zachowanie ciągłości 500 plus

"Rodzicu, pamiętaj, że aby dalej otrzymywać świadczenie wychowawcze w ramach programu #Rodzina500Plus, musisz złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy. Jeżeli zrobisz to do końca kwietnia br., zachowasz ciągłość wypłaty 500 plus" – przekazało MRiPS na Twitterze.

Jeżeli rodzic złoży wniosek na okres 2022/2023 w terminie do 30 kwietnia 2022 r., to przyznanie świadczenia wychowawczego i jego wypłata za czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca tego roku.

Z kolei dla wniosków złożonych od 1 do 31 maja ustalenie prawa i wypłata przyznanego świadczenia za czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca.

Rodzice, którzy złożą wniosek na nowy okres świadczeniowy po 30 czerwca, świadczenia wychowawcze będą przysługiwały od miesiąca złożenia wniosku.

Należy pamiętać, że po nowelizacji ustawy wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus można składać jedynie przez internet za pomocą: PUE ZUS, portalu Emp@tia
* bankowości elektronicznej.

2. 500 plus coraz mniej warte

Program "Rodzina 500 plus" ma charakter powszechny i przysługuje na każde dziecko, bez względu na dochody rodziców i liczbę dzieci w rodzinie. Niestety kwota świadczenia nie zmieniła się od 2016 roku. Oznacza to, że rodziny objęte programem z miesiąca na miesiąc dostają coraz mniej. Rodzice, którzy otrzymują 500 plus na dziecko, nie kryją rozgoryczenia.

"Jak wprowadzali 500 plus, to najniższa krajowa wynosiła 1460 zł na rękę. 500 zł to była 1/3 najniższej krajowej. Obecnie 1/3 najniższej krajowej to 800 zł" – zauważa jedna z użytkowniczek.

"500 plus nie wystarcza nawet na pieluchy. Wszystko tak zdrożało, że nie ma szans na pokrycie podstawowych potrzeb" – dodaje druga.

Niestety rząd nie widzi potrzeby waloryzacji świadczenia, a zamiast tego wprowadza kolejne dodatki.

- Rząd PiS wprowadził program 500 plus, 177 mld trafiło już do rodzin, miesiąc w miesiąc pieniądze trafiają do 6,5 mln dzieci - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na antenie Radia Zet. - W tym roku waloryzacji 500 plus nie będzie, będą pojawiać się kolejne komponenty wsparcia – podsumowała

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.