Trwa ładowanie...

Soczewica - broń w walce z nadciśnieniem

Wyniki przeprowadzonego na przełomie 2015 i 2016 roku badania LIPIDOGRAM wykazują, że aż 15 mln Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze.

Zobacz film: "Batony musli według przepisu Tosi"

Jest ono powodem 17 mln zgonów rocznie, co stanowi 1/3 wszystkich śmierci w Polsce.

Niektórzy bagatelizują swój stan i zalecenia lekarza, co może przyczyniać się do niewydolności nerek i serca, a w efekcie do zawału i śmierci.

Zobacz też: Marmolada pomarańczowa. Odrobina słońca w środku zimy

1. Badania

Cierpiący na nadciśnienie zmagają się ze stałym naciskiem na naczynia krwionośne.

Naukowcy z University of Manitoba w Kanadzie postanowili zbadać wpływ produktów żywnościowych na naturalne obniżenie ciśnienia krwi.

Badanie polegało na wprowadzeniu soczewicy do diety szczurów. Soczewica jest bowiem doskonałym źródłem potasu, który jest znany ze swoich właściwości obniżających ciśnienie krwi.

Zobacz też: Zaskakujące korzyści ze spożywania oliwy z oliwek

2. Wyniki

Kanadyjscy uczeni stwierdzili, że eksperyment prowadzony na szczurach okazał się sukcesem. Soczewica osłabiła nadciśnienie i przekształciła duże tętnice.

Stwierdzono, że spożywanie roślin strączkowych nie tylko zapobiega rozwojowi choroby, ale też naprawia wcześniej wyrządzone szkody.

Wyniki dra Zahradka i dra Taylora zostały przedstawione na konferencji naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Serca w Dallas, a naukowa brać przyjęła je bardzo entuzjastycznie.

Zobacz też: Najlepsze superfoods dla dzieci

3. Która soczewica jest najlepsza?

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów soczewicy. Kupimy ją w kolorze czerwonym, czarnym, zielonym i żółtym. Wszystkie są równie zdrowe, nieznacznie różnią się jednak kalorycznością.

Najzdrowsze są bez wątpienia jej kiełki.

Soczewica może być alternatywą dla mięsa. Warto pamiętać, że choć zawarte w niej białko jest niepełnowartościowe, jest też, zaraz po sojowym, najbardziej przyswajalne.

Soczewicę można również stosować zamiast grochu, ziemniaków czy jako dodatek do gulaszu. Dobrą alternatywą będą również pierogi z soczewicą. Kupisz ją w każdym sklepie za grosze, więc możesz kombinować do woli!

To może cię zainteresować

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.