Trwa ładowanie...

Problemy ze snem przy owsicy – jak sobie radzić?

Owsica jest chorobą, która wywołuje szereg symptomów, w tym problemy ze snem. Mimo że początkowo zakażenie może przebiegać bezobjawowo, nieleczenie skutkuje zwykle zaostrzeniem zakażenia.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

spis treści

1. Zakażenie pasożytami

Za zarażenie odpowiadają małe nicienie czyli owsiki. Te, zdawałoby się, niepozorne pasożyty (osiągają maksymalnie 1 cm długości) są jednak niezwykle inwazyjne. Choroba przez nie wywoływana rozprzestrzenia się niezwykle szybko, a zachorować może każdy – bez względu na wiek czy płeć.

Początkowe objawy mogą zostać niezauważane przez rodzica, jednak z czasem ich intensywność wzrasta. Oczywiście trudno jest oczekiwać od opiekuna podjęcia trafnej diagnozy. Zwykle prowadzi do niej wnikliwość lekarza lub świadomość, że np. owsica pojawiła się w placówce, do której uczęszcza nasze dziecko.

Prawidłowe zdiagnozowanie owsicy może być dość trudne, ponieważ nawet badania laboratoryjne mogą nie dać w 100 proc. prawidłowych wyników. Zdarza się, że jednorazowa analiza wymazu z odbytu nie jest wystarczająca, a otrzymany negatywny wynik wcale nie świadczy o braku pasożytów w organizmie pacjenta.

Najbardziej miarodajną odpowiedź daje ujrzenie owsika "na własne oczy". Wystarczy odczekać 1–2 godziny po zaśnięciu dziecka i poobserwować okolice jego odbytu, najlepiej przyświecając sobie latarką. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że u chorego dziecka zauważymy białego, ruchliwego pasożyta.

2. Objawy wywoływane przez owsicę

Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od siły inwazji, czasu jej trwania oraz organizmu osoby zakażonej. Niemniej, liczba możliwych symptomów jest dość duża i zróżnicowana. Są to m.in.: uporczywe swędzenie w okolicach odbytu, bóle brzucha, nudności i wymioty, słabsze przybieranie na wadze, osłabienie łaknienia i zwiększony apetyt na słodycze, bóle głowy, nocne zgrzytanie zębami, niespokojny sen, częste wybudzanie się, bladość skóry, osłabienie.

U dziewczynek larwy owsików mogą wywoływać nawracające zapalenia sromu, macicy oraz jajowodów. Dojrzałe pasożyty mogą też gnieździć się w wyrostku robaczkowym, doprowadzając do jego zapalenia.

3. Problemy ze snem w owsicy

Zakłócenia snu w przebiegu owsicy są efektem tego, że właśnie w nocy zapłodnione samice owsików wychodzą na zewnątrz przez odbyt, składając w jego okolicy jaja. Są one pokryte lepką wydzieliną. Osoba zakażona przez sen drapie okolice odbytu, przez co wierci się i śpi niespokojnie.

Zdarza się, że świąd jest tak bardzo uporczywy, że wybudza chorego ze snu. Dodatkowo może pojawić się nocne zgrzytanie zębami. Czy z problemami ze snem w owsicy można sobie poradzić?

Postępowanie objawowe, mające na celu np. wyciszenie chorego przed snem, zwykle się niestety nie sprawdza. Owsiki są bardzo inwazyjne, a godziny nocne są dla nich wręcz idealne do namnażania się.

Jedynym skutecznym sposobem, aby poradzić sobie z problemami ze snem w owsicy, jest podjęcie leczenia. Konieczne jest zastosowanie leków, gruntowne sprzątanie, częste wymienianie i pranie w wysokich temperaturach pościeli, bielizny i ręczników oraz ich prasowanie. Kurację wspomoże odpowiednia dieta, a także restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny. Dopiero skuteczne uporanie się z pasożytami może przywrócić spokojny sen.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.