Trwa ładowanie...

Powikłania owsicy

Zarażenie owsicą początkowo może nie dawać żadnych objawów. Nasilenie choroby w znacznej mierze zależy od czasu trwania inwazji, jej siły, a także od organizmu osoby zarażonej. Zdiagnozowana owsica musi być leczona, gdyż w innym przypadku może skutkować groźnymi powikłaniami.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

1. Leczenie owsicy

Owsica jest chorobą, która łatwo się przenosi i dotyka całe rodziny. Zazwyczaj to dziecko uczęszczające do żłobka, przedszkola czy szkoły przynosi ze sobą pasożyty do domu. Infekcja rośnie w siłę (głównie z powodu samozarażania się) i może ją powstrzymać tylko podjęta kuracja.

Jedynym skutecznym sposobem zwalczania owsików jest leczenie farmakologiczne. Osoba zarażona oraz wszyscy domownicy z nią mieszkający powinni przyjąć lek. Aktualnie można zakupić preparat bez recepty z substancją czynną pyrantelum. Dawka leku wymaga ponownego podania w odstępie 2–3 tygodni od pierwszej aplikacji, aby skutecznie pozbyć się pasożytów. Lek nie działa na jaja i larwy owsików, dlatego też takie działanie jest konieczne.

Wspomagająco należy wysprzątać gruntownie całe mieszkanie, zmienić pościele i umyć podłogi. Ważne jest też wprowadzenie odpowiedniej diety.

Zwalczanie choroby nie jest trudne, ale wymaga konsekwencji, żmudnego sprzątania i leczenia całej rodziny. Tylko wtedy możliwe jest wyzdrowienie. Oczywiście, zakładając, że choroba została uprzednio zauważona i zdiagnozowana. W przeciwnym wypadku, gdy infekcja rozwija się w ukryciu, może dojść do powikłań.

2. Powikłania nieleczonej owsicy

Dochodzi do nich dość rzadko i w zdecydowanej mierze są one efektem niepodejmowania leczenia. Do najczęstszych powikłań należą:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • infekcje dróg moczowych u kobiet,
  • stany zapalne pochwy, sromu i macicy (endometrioza – zapalenie błony śluzowej macicy),
  • przewlekłe zapalenie jajowodu,
  • przewlekłe zapalenie jelita grubego,
  • zapalenie otrzewnej, wątroby,
  • ropne zmiany w jelicie cienkim i grubym,
  • zmiany zapalne okolicy odbytu będące skutkiem nadkażeń bakteryjnych,
  • niezwykle rzadko – wysunięcie odbytnicy na skutek obecności dużej ilości pasożytów.

3. Trudności w diagnozowaniu i odczuwanie wstydu

Powikłania owsicy pojawiają się wtedy, gdy choroba jest przez długi czas niezdiagnozowana lub/i nieleczona. Aby dokonać właściwego rozpoznania, trzeba być przede wszystkim czujnym i zauważyć niepokojące objawy.

Niektóre symptomy są specyficzne i powinny zasugerować możliwość pojawienia się pasożytów. Należą do nich m.in.: uporczywe swędzenie okolic odbytu, obniżenie łaknienia z jednoczesnym dużym apetytem na słodycze czy częste infekcje narządów płciowych u dziewczynek.

Postawieniu diagnozy pomaga przede wszystkim wiedza o tym, że dane objawy wskazują na rozwijającą się infekcję czy też o tym, że w grupie, w której przebywa dziecko, wystąpił przypadek zachorowania. Dochodzimy tym samym do miejsca, gdzie powikłania wynikają z nieleczenia, a brak działań jest efektem niewiedzy o zachorowaniu.

Nieinformowanie przedszkola, że dziecko jest chore zmniejsza szanse na szybkie wykrycie infekcji u innego malucha. Tym samym chory zaraża bliskie mu osoby, a infekcja się rozprzestrzenia. Tylko wiedza i diagnoza stwarzają miejsce na podjęcie leczenia, a tym samym na uniknięcie powikłań.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.