Trwa ładowanie...

Napój izotoniczny dla dorosłych i dzieci

Ich niedobór może prowadzić do zaburzeń pracy układu sercowo-naczyniowego, wzrostu ciśnienia, skurczów mięśni, osłabienia, zmęczenia. Mowa o elektrolitach, które w organizmie człowieka pełnią bardzo ważną rolę, odpowiadając za przewodzenie impulsów elektrycznych, które pobudzają do pracy mięśnie – w tym także serce.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Elektrolity (czyli sód, magnez, potas i wapń) są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki nim pracuje serce, ułatwiony jest swobodny przepływ krwi żyłami i tętnicami, szybciej dochodzi do wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi komórkami, lepiej pracuje układ nerwowy. Substancje te usprawniają przewodzenie impulsów nerwowych.

Do ich zadań należy także utrzymywanie na odpowiednim poziomie równowagi kwasowo-zasadowej oraz poziomu płynów ustrojowych. Dzięki elektrolitom komórki są dotlenione i odpowiednio odżywione. Krótko mówiąc – odpowiadają one za wszystkie funkcje życiowe organizmu człowieka.

Warto wiedzieć, że poziom elektrolitów w organizmie stale się zmienia i zależy od wielu czynników, głównie od procesów metabolicznych takich jak oddychanie, wydalanie moczu lub potu.

Kiedy dochodzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej? Zdarza się to bardzo często, jednak nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Najczęściej takie zaburzenia występują podczas przegrzania organizmu w upalne dni, podczas lub po treningu.

Ich objawami mogą być problemy z oddychaniem, wymioty, obrzęki, bóle i skurcze mięśni, zawroty głowy, zmęczenie, omdlenia.

Na niedobór elektrolitów narażone są szczególnie dzieci. Są bardzo aktywne, przez co szybko się pocą, a to z kolei powoduje konieczność uzupełniania płynów, szczególnie podczas upałów.

Aby zapobiegać odwodnieniu można przygotować naturalny napój izotoniczny. Zawiera potrzebne składniki mineralne, dzięki czemu uzupełnia niedobór elektrolitów i szybko poprawia samopoczucie.

Przepis na napój izotoniczny:

  • 1/2 szklanki świeżego soku z pomarańczy,
  • 
1/4 szklanki świeżego soku z cytryny lub limonki,
  • 
2 szklanki wody lub wody kokosowej
,
  • 2 łyżki syropu klonowego,
  • 1-2 łyżeczki soli nieoczyszczonej kamiennej, himalajskiej lub morskiej.

Mieszamy wszystkie składniki i gotowe! Można pić kilka razy dziennie.

Napój można przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Doskonale zda egzamin podczas upałów, gdy organizm potrzebuje większego nawodnienia lub podczas choroby, aby uzupełnić braki ważnych pierwiastków.

Następny artykuł: Napój jabłkowy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.