Trwa ładowanie...

Mutacja głosu

Mutacja głosu u chłopców to zmienianie się dziecięcej krtani, strun głosowych i tchawicy w dojrzałe narządy mowy. Jest to część dojrzewania, wywołana skokiem hormonów, która dotyka także dziewczęta, choć w mniejszym stopniu. Mutacja głosu u dziewczyn jest mniej zauważalna, chociaż ich narządy mowy także się zmieniają, sprawiając, że głos staje się bardziej „dorosły”, czyli przede wszystkim niższy.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

1. Jak przebiega mutacja głosu?

Proces mutacji głosu można podzielić na etap przedmutacyjny, mutację właściwą i etap pomutacyjny. Na etapie przedmutacyjnym narządy mowy przygotowują się do zmian i dochodzi do pierwszych zmian w barwie głosu. Mogą pojawiać się trudności z wytworzeniem tonów wysokich. W przypadku mutacji właściwej charakterystycznym objawem jest ochrypnięty głos. Bardzo często pojawiają się tzw. kiksy, czyli gwałtowne przeskoki z niskich do wysokich częstotliwości. Okres pomutacyjny to czas stabilizacji głosu po mutacji. Może trwać nawet do 19. roku życia.

Mutacja głosu u chłopców rozpoczyna się między 12., a 16. rokiem życia i trwa około 2 lata. Są to dane orientacyjne, gdyż wszystko zależy od tempa dojrzewania konkretnej osoby. Mutacja głosu u dziewczyn też pojawia się w pewnym momencie w trakcie dojrzewania dziewczyny, ale dużo trudniej jest uchwycić ten moment.

Krtań zwiększa się i obniża, u chłopców w większym stopniu niż u dziewczyn. Chrząstki krtani rosną i wapnieją. U wielu chłopców można zauważyć tzw. „jabłko Adama”, czyli rozrośniętą chrząstkę tarczowatą. Wzrastająca krtań wymaga także innej nad nią kontroli, w związku z czym, zwiększają się także mięśnie wokół niej. Tkanka jest w tym czasie przekrwiona, pojawia się nadmiar śluzu. To trudności w przystosowaniu się do tych zmian są główną przyczyną problemów z utrzymaniem tonu głosu podczas mutacji.

Struny głosowe dziewczyn i chłopców wydłużają się. U chłopców o około 1 cm, u dziewcząt o około 4 mm. Powiększa się także rozmiar rezonatorów i tchawicy. Kolejną zmianą jest zwiększenie pojemności płuc.

2.

3. Jakie są objawy mutacji?

W związku ze zmianami jakie dotykają narząd mowy, pojawiają się pewne „skutki uboczne”. Chrząstki krtani i otaczające ją mięśnie zwiększają się, co powoduje trudności w opanowaniu głosu. Problem wywołuje szczególnie wysokość głosu, który będzie „skakał” – raz będzie wysoki, raz niski. Nadmierne ukrwienie krtani i zwiększona produkcja śluzu wywołują częste chrypki. Głos może być zachrypnięty, mogą także wystąpić problemy z wyraźną artykulacją głosek. Mutacja u dziewczyn objawia się mniej gwałtownie, choć też mogą się skarżyć na chrypki, lekkie załamania głosu i trudności w kontroli nad jego wysokością (jest to zauważalne, gdy dziewczyna śpiewa, niezauważalne natomiast podczas zwykłej rozmowy). W większości przypadków dziewczęta nie odczuwają objawów mutacji.

Efektem mutacji jest głos obniżony o oktawę u chłopców, a o trzy tony u dziewczyn. W czasie mutacji nie należy intensywnie ćwiczyć głosu. Zajęcia śpiewu są niezalecane, gdyż wywołają one znużenie aparatu głosowego, a w efekcie nawet nieodwracalne zmiany w aparacie głosowym. Rozpoczynanie śpiewania w tym czasie jest dodatkowo niekorzystne, gdyż nie sposób stwierdzić, jakiej wysokości będzie głos po mutacji. Nieprawidłowo dobrane ćwiczenia wokalne przyniosą więcej szkody niż pożytku.

Mutacja jest zjawiskiem fizjologicznym, zatem poza odpowiednią higieną głosu, nie wymaga leczenia farmakologicznego.

 Dominika Hendzel
Następny artykuł: Nocne zmazy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.