Trwa ładowanie...

Milion dzieci bez alimentów od rodziców. Z Funduszu Alimentacyjnego też nic nie dostaną

Aż milion rodziców w Polsce nie przekazuje swoim dzieciom należnych środków. Mimo rządowych obietnic, nie widać poprawy sytuacji. W dodatku coraz mniej osób może skorzystać ze wsparcia Funduszu Alimentacyjnego. Właśnie padł niechlubny rekord.

Zobacz film: "Myślała, że dziecko ma ospę. Lekarze byli w szoku, gdy ją zobaczyli"

1. Milion dzieci bez alimentów od rodzica

Już milion rodziców nie płaci na swoje dzieci zasądzonych alimentów. Mówienie o rodzicach stanowi jednak pewnego rodzaju eufemizm. W 96 proc. są to ojcowie. Tylko 4 proc. osób uchylających się od płacenia alimentów to kobiety. Samotny ojciec to wciąż rzadkość w Polsce.

10 rzeczy, które rodzic powinien mówić swojemu dziecku
10 rzeczy, które rodzic powinien mówić swojemu dziecku [10 zdjęć]

To od rodziców w największej mierze zależy to, jakie emocje będą towarzyszyły ich dzieciom w okresie...

zobacz galerię

Teoretycznie w takiej sytuacji przysługują alimenty z Funduszu Alimentacyjnego. Tylko teoretycznie, ponieważ kryterium dochodowe jest tak skonstruowane, że nawet osoba zarabiająca najniższą krajową nie może skorzystać z Funduszu Alimentacyjnego. W efekcie żadnego wsparcia nie otrzymuje 750 tys. dzieci.

2. Próg dochodowy w Funduszu Alimentacyjnym

Jak to możliwe? Próg alimentacyjny ustalono 11 lat temu na poziomie 725 zł dochodu na osobę w rodzinie. Wówczas pensja minimalna wynosiła 936 zł, więc podany próg był adekwatny. Dziś minimalna pensja to 2250 złotych, podczas gdy próg alimentacyjny utrzymano na tym samym poziomie.

W efekcie samotny rodzic nawet dwójki dzieci, otrzymując taką pensję, przekracza próg dochodowy. Innymi słowy, jeśli drugi rodzic nie płaci alimentów, samotnego rodzica nie wesprze również Fundusz Alimentacyjny.

Od października 2019 roku próg alimentacyjny ma zostać podniesiony do 800 zł na osobę. To oznacza, że alimenty z funduszu otrzyma 60 tys. rodzin. Dotyczy to jednak wyłącznie rodzin 1+ 2, w których rodzic zarabia najniższą krajową. Każdy wyższy dochód lub sytuacja, gdy dziecko jest jedynakiem, dyskwalifikuje rodzinę ze świadczeń Funduszu Alimentacyjnego.

Chociaż niektórzy powołują się na program 500+ jako wsparcie dla rodzin, jest to jednak świadczenie socjalne dedykowane dzieciom niezależnie od składu i statusu materialnego rodziny. Wypłata 500+ nie może i nie powinna zastępować alimentów, ponieważ utrzymanie dzieci jest obowiązkiem obydwojga rodziców.

3. Dłużnicy alimentacyjni są bezkarni

Wciąż postuluje się zniesienie lub podwyższenie progu, ponieważ mnóstwo dzieci pozbawionych jest należnych im alimentów. Dłużnik alimentacyjny zobowiązany jest do spłaty "pożyczki", jaką są świadczenia wypłacane dzieciom. W praktyce jednak również konsekwencje dla dłużników są znikome lub żadne, a zapowiadane kary nie są egzekwowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.