Trwa ładowanie...

Matura 2022 z języka polskiego - pytania i odpowiedzi

4 maja o godzinie 9.00 rozpoczęła się matura z języka polskiego na poziomie podstawowym. Egzamin ten był obowiązkowy dla wszystkich maturzystów, których według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej było w tym roku 289 300 osób. Z jakimi pytaniami zmierzyli się tegoroczni maturzyści? Które odpowiedzi są poprawne? Sprawdź!

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. Matura z języka polskiego 2022 - przebieg egzaminu

Egzamin maturalny z języka polskiego 2022, tak jak w poprzednich latach, podzielony był na dwie części: w części pierwszej znalazły się zadania otwarte oraz zamknięte, które dotyczyły czytania tekstu ze zrozumieniem, interpretacji wiersza oraz tworzenia własnej wypowiedzi na podstawie fragmentów tekstów i wyciągniętych wniosków.

W części drugiej należało napisać rozprawkę na wybrany temat lub własną interpretację wiersza.

Uczniowie wpuszczani byli pojedynczo na 20 minut przed oficjalnym rozpoczęciem egzaminu. Każdy przy wejściu do sali musiał pokazać dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), a następnie losował numer stolika. Maturzyści mieli na napisanie egzaminu 170 lub 200 minut (w przypadku uczniów z orzeczoną niepełnosprawnością).

Zdanie egzaminu gwarantuje zdobycie minimum 30 proc. właściwych odpowiedzi. Wyniki zostaną ogłoszone 5 lipca, jednak już teraz można sprawdzić, jakie były odpowiedzi na pytania zamknięte.

2. Matura z języka polskiego 2022 poziom podstawowy - arkusze

2.1. Matura z języka polskiego 2022 - część pierwsza

Zadanie 1.

 • TAK
 • TAK
 • NIE

Zadanie 2.

 • Pod wpływem silnych emocji ludzie często podejmują nieprzemyślane decyzje;
 • Emocje mają znaczący wpływ na naszą ocenę rzeczywistości;
 • Wiedza o tym, jak wpływać na emocje może ułatwić manipulację drugim człowiekiem.

Zadanie 3.

 • "serce" - sfera emocji;
 • "głowa" - sfera rozumu.

Zadanie 4.

Poprawne odpowiedzi: A, D.

Zadanie 5.

Poprawna odpowiedź: C.

Uzasadnienie:

Autor stara się przekonać odbiorów, do tego, że emocje nie są dobrym doradcą człowieka.

Matura 2022 terminy. Egzamin znów na nowych zasadach
Matura 2022 terminy. Egzamin znów na nowych zasadach

W tym roku egzaminy maturalne odbędą się od 4 do 20 maja, a ci, którzy nie będą mogli uczestniczyć w

przeczytaj artykuł

Zadanie 7.

Poprawna odpowiedź: D.

Zadanie 10.1.

Autor: Bolesław Prus. Tytuł: "Lalka".

Zadanie 11.

Poprawne odpowiedzi: C, E.

Zadanie 12.

 1. Prawda;
 2. Fałsz;
 3. Prawda.

2.2. Matura z języka polskiego 2022 - rozprawka lub intepretacja utworu

W drugiej części egzaminu maturalnego z języka polskiego uczniowie pisali rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów, lub dokonywali interpretacji tekstu:

 1. Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
 2. Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
 3. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę intepretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.