Trwa ładowanie...

Krem na odparzenia dla niemowląt

Skóra okolicy pieluszkowej niemowlaka narażona jest na działanie niekorzystnych czynników, takich jak mocz i kał. Ponadto w wyniku nieustannego noszenia przez dziecko pieluchy, zostaje ograniczony dopływ powietrza do tej partii skóry.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

W efekcie jest ona często narażona na działanie wilgoci, co w konsekwencji może spowodować pojawienie się podrażnień, zaczerwienienia, a nawet dolegliwości takich jak tkliwość i ból tej partii skóry. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i stosowanie kremów na odparzenia.

spis treści

1. W jaki sposób odpowiednio dbać o okolice pieluszkowe noworodka?

Najważniejsze jest to, aby regularnie i często zmieniać dziecku pieluszkę. Niestety często jest tak, że sama zmiana pieluchy nie wystarcza i dlatego wskazane są również inne czynności pielęgnujące skórę.

Przed założeniem czystej pieluszki należy dokładnie oczyścić skórę pośladków dziecka za pomocą ciepłej wody i miękkiej szmatki. Możesz zamiast tego wykorzystać wilgotną chusteczkę nasączoną substancjami oczyszczającymi.

Jednak pamiętaj, że zazwyczaj są one nasączone dużą ilością substancji chemicznych oraz składnikami silnie zapachowymi, które mogą podrażnić skórę. Dlatego wybieraj jedynie te bezalkoholowe oraz bezzapachowe. Następnie odczekaj, aż wilgoć odparuje z powierzchni skóry dziecka. Z reguły potrzeba na to około 5-10 minut.

Na powierzchnię skóry nałóż niewielką ilość kremu zapobiegającemu powstawaniu odparzeń. W jego składzie znajduje się cynk, który działa jak bariera i chroni skórę przed niekorzystnym działaniem moczu, kału, a także bakterii i zarazków. Dzięki temu zapobiegniesz pojawieniu się na powierzchni skóry odparzenia czy pieluszkowego zapalenia skóry. Jeżeli jednak doszło już do powstania tych dolegliwości, to zastosuj maść na odparzenia, która ma zdecydowanie silniejsze działanie niż krem.

W miarę możliwości warto od czasu do czasu pozostawić dziecko nagie, bez pieluchy. Wystarczy nawet zrobić to na krótki czas, każdego dnia. Dzięki temu w obrębie okolicy pieluszkowej będzie możliwy dostęp powietrza. Oczywiście pozostawienie dziecka bez pieluchy, nawet na krótki czas, wymaga zastosowania podłoża takiego jak specjalna mata do przewijania.

Jeżeli zaobserwujesz długo utrzymujące się dolegliwości, takie jak zaczerwienienie, tkliwość i wysypka skóry okolicy pośladkowej dziecka, koniecznie skonsultuj się z pediatrą, który przepisze specjalną maść z antybiotykiem.

2. W jaki sposób krem na odparzenia pielęgnuje skórę dziecka?

Kremy dla niemowląt na odparzenia zawierają w składzie tlenek cynku, który tworzy na powierzchni skóry niewidoczną barierę ochronną przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak wilgoć. Ponadto substancja ta zapobiega powstawaniu ewentualnych otarć w obrębie skóry dziecka.

Innymi popularnymi substancjami stosowanymi w kremach na odparzenia są bisabolol, pantenol czy allantoina. Substancje te mają właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i łagodzące. Dzięki temu skóra dziecka jest gładka, a na jej powierzchni niewidoczne są podrażnienia.

Krem na odparzenia to niezbędny kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji skóry twojego dziecka. Jest to doskonała metoda profilaktyki odparzeń i stanów zapalnych skóry.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.