Trwa ładowanie...

Katar sienny

Katar sienny to choroba atopowa określana również mianem gorączki siennej, alergii pyłkowej, pyłkowicy, sezonowego nieżytu nosa, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa lub kataru alergicznego. Objawy kataru siennego są wywoływane przede wszystkim przez pyłki roślin wydzielane przez zioła, trawy i drzewa w okresie pylenia. Katar alergiczny to częsty problem u dzieci – co warto o nim wiedzieć?

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

spis treści

1. Czym jest katar sienny?

Gorączka sienna jest chorobą, która rozwija się na skutek predyspozycji genetycznych i kontaktu z alergenem, inicjującym reakcję uczuleniową. Oprócz pyłków roślin katar sienny wywołują roztocza, sierść zwierząt, pierze oraz pleśń. Alergeny wnikają do dróg oddechowych i działają na komórki tuczne w błonie śluzowej nosie. Następuje aktywacja przeciwciał i wytwarzanie histaminy oraz innych przekaźników. Naczynia krwionośne rozszerzają się i ma miejsce nasilone wydzielanie śluzu.

Alergii wziewnej często towarzyszy reakcja uczuleniowa na alergeny kontaktowe (kosmetyki, biżuteria, tworzywa sztuczne, gumy, futra, maści, chemikalia, metale, barwniki).

Kichające dziecko
Kichające dziecko

Kichanie to częsta dolegliwość towarzysząca alergii i katarowi siennemu.

zobacz galerię

2. Katar sienny a astma

Wiele osób zmagających się z astmą doświadcza również objawów kataru siennego, obydwa schorzenia są bowiem wywoływane przez reakcję alergiczną i nierzadko występują jednocześnie. Wiele alergenów nasilających objawy astmy powoduje symptomy kataru alergicznego. U osób chorych na astmę dochodzi do zwężenia oskrzelików, które objawia się świszczącym oddechem i trudnościami w złapaniu oddechu. Stan zapalny oskrzelików powoduje zwiększone wydzielanie flegmy i nasilenie niedrożności dróg oddechowych. Reakcją organizmu jest suchy kaszel, będący próbą oczyszczenia dróg oddechowych. W przypadku kataru siennego niedrożność ma miejsce w nosie. Zatkany nos i katar pojawiają się w wyniku stanu zapalnego błon śluzowych nosa. W celu udrożnienia nosa, organizm reaguje kichaniem.

Katar sienny i astma to choroby, które są ze sobą powiązane również w kwestii leczenia – skuteczna terapia kataru siennego może redukować objawy astmy lub zapobiegać jej rozwojowi.

3. Objawy kataru siennego

Katar alergiczny objawia się: częstym kichaniem, swędzeniem w nosie, wodnistym katarem, zapaleniem spojówek, światłowstrętem, łzawieniem, puchnięciem i zaczerwienieniem oczu, bólem głowy, uczuciem rozbicia i jedno- lub obustronnym zatkaniem nosa. Obrzęk, zaczerwienienie i świąd to wynik uwolnienia histaminy. Substancja ta powoduje bowiem rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie ich przepuszczalności i podrażnienie zakończeń czuciowych. Objawy uczulenia na alergeny wziewne są szczególnie uciążliwe w okresie pylenia roślin.

4. Leczenie kataru siennego

W leczeniu alergicznego nieżytu nosa stosuje się przede wszystkim leki przeciwhistaminowe, a dokładniej mówiąc, leki z grupy antagonistów receptorów histaminowych H1 drugiej generacji. Inną metodą leczenia jest odczulanie (immunoterapia). Polega ono na podawaniu alergikowi określonych dawek alergenu w celu zwiększenia tolerancji jego organizmu na daną substancję. Dzięki zastosowaniu odczulania pacjent łatwiej znosi kontakt z alergenem. Pomocne jest także nawilżanie powietrza, unikanie wyjść z domu w suche i wietrzne dni, gdy stężenie pyłków roślin jest największe, a także utrzymywanie mieszkania lub domu w czystości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.