Trwa ładowanie...

Karuzela do łóżeczka

Karuzela do łóżeczka niemowlaka to nic innego jak zwisająca nad maluchem konstrukcja z zawieszonymi na niej zabawkami. Może się ona poruszać, połyskiwać, a nawet grać. Wszystko po to, aby maluch dobrze się bawił w swoim łóżeczku i prawidłowo się rozwijał. Obserwowanie poruszającej się karuzeli pobudza rozwój wzroku dziecka, słuchanie melodyjek – słuchu. Także różne kolory pozwalają maluchowi na poznawanie nowych barw i ich sprawniejsze rozróżnianie.

Zobacz film: "Jak kupować zabawki, aby były bezpieczne dla dzieci?"

1. Zalety karuzeli do łóżeczka noworodka i niemowlaka

Noworodek i niemowlę potrzebują stymulacji wszystkich zmysłów. Dobrze przemyślana karuzela nad łóżeczko jest w stanie pobudzić kilka z nich. Przede wszystkim wzrok – wykorzystując różne kolory, kontrastowe i nie (chodzi o różnorodność), ale także i słuch (stąd bardzo często karuzele wygrywają różne melodyjki).

Uważa się, że największe kontrasty barw pozwalają dziecku na szybszy rozwój wzroku. Nie jest to jednak do końca prawda. Kolory karuzeli nad łóżeczko nie muszą być czarno-białe, aby pobudzić rozwój dziecka. Prawdą jest, że kontrastujące ze sobą kolory szybciej i łatwiej przyciągają uwagę dziecka, ale w równym stopniu jak i inne barwy pozwalają na rozwój jego wzroku. Ważna jest w tym przypadku przede wszystkim różnorodność kolorów, którymi otacza się dziecko. Karuzela powinna być więc różnokolorowa, najlepiej też wybrać kolory intensywne. Różnic w odcieniach pastelowych maluszek i tak nie zarejestruje.

Zabawki powinny zwisać tak, by dziecko widziało je „w całej okazałości”. Większość producentów o tym pamięta i wiesza zabawki tak, by były widoczne dla dziecka przodem. Nie można jednak o tym zapomnieć, wybierając karuzelę dla maluszka.

Karuzela powinna sprawiać, że dziecko skupia wzrok nie tylko w jednym miejscu, ale także na przedmiotach w ruchu. Dobrze, jeśli karuzela się porusza, i to na tyle powoli, aby dziecko było w stanie skupić na niej wzrok.

Melodyjki grane przez karuzele pobudzają słuch i skupienie uwagi dziecka. Według badań, już w okresie prenatalnym dziecko reaguje żywo na muzykę. Tym bardziej w okresie niemowlęcym. Należy zwrócić uwagę, aby muzyka dla dziecka była łagodna i przyjemna dla ucha. Jeśli będzie drażniąca, dziecko nie będzie mogło przy niej spokojnie zasnąć. Należy zwrócić uwagę na to, aby poruszająca się karuzela nie zagłuszała granych melodii.

Ułatwieniem dla zmęczonych rodziców może być także pilot do karuzeli. Pozwoli on na włączenie lub wyłączenie karuzeli lub muzyki, bez wstawania.

2. Bezpieczeństwo karuzeli nad łóżeczko

Wybierając karuzelę nad łóżeczko dziecka, należy pamiętać o tym, aby miała solidne mocowanie. Powieszona zbyt nisko bardzo szybko może stać się obiektem fascynacji coraz większego malucha, który może ją sobie ściągnąć na główkę. Oprócz tego bardzo ważne jest, aby konstrukcja była jak najlżejsza. Karuzele przymocowuje się na łóżeczku niemowlaka lub kołysce, gdyż chodzi o to, by była na tyle blisko dziecka, aby mogło ono skupić na niej wzrok (najłatwiej na początku wzrok skupia mu się na odległości ok. 20-30 cm).

Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy karuzela dla niemowlaka ma niezbędne certyfikaty jakości oraz czy spełnia normy europejskie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.