Trwa ładowanie...

Jakie sztućce można bezpiecznie podać dziecku?

Artykuł sponsorowany

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Ciężkie, metalowe sztućce to doskonały wybór, ale dla osoby dorosłej. Dla maluchów samo utrzymanie łyżki lub widelca to nie lada wyzwanie, o manewrowaniu sztućcami nie wspominając. Aby zapewnić małemu dziecku sprzyjające warunki do nauki samodzielnego jedzenia, należy więc zaopatrzyć brzdąca w specjalne, lekkie i poręczne łyżeczki, które ułatwią mu zdobycie tej cennej umiejętności.

spis treści

1. Jakie cechy powinny mieć sztućce dla dziecka?

Pierwszym sztućcem, z jakim malec ma do czynienia, jest łyżeczka, którą rodzic podaje niemowlakowi zupki i przeciery w ramach stopniowego rozszerzania diety. Łyżeczka jest także sztućcem, za pomocą którego brzdąc uczy się jeść samodzielnie. Na początku dziecko przyswaja sobie umiejętność prawidłowego trzymania łyżeczki i nabierania nią pokarmu, przy okazji próbuje trafić nią do swoich ust. Z reguły te pierwsze podejścia do samodzielnego jedzenia kończą się zabrudzeniem wszystkiego wokół, ale z czasem malec zaczyna radzić sobie coraz sprawniej, a ilość rozlanego jedzenia systematycznie maleje.

Aby pierwsza łyżeczka dziecka zamiast utrudniać, ułatwiała naukę samodzielnego jedzenia, musi spełniać następujące warunki:

  • Łyżeczka powinna być wykonana z wysokiej jakości tworzywa odpornego na wysoką temperaturę (odpryskiwanie lub łuszczenie się plastiku w kontakcie z żywnością jest absolutnie niedopuszczalne!).
  • Uchwyt łyżeczki powinien być miękki, aby dziecko mogło utrzymać ją bez wysiłku.
  • Łyżeczka powinna być poręczna i lekka, nie może nadmiernie obciążać drobnej rączki dziecka.
  • Gładka powierzchnia łyżeczki zapewni maksimum higieny – wgłębienia w uchwycie i ozdobne dziurki utrudniają dokładne umycie sztućców.
  • Godne polecenia są sztućce, które można umyć w zmywarce.

2. Jakie łyżeczki warto kupić dziecku?

Rozszerzanie diety zaleca się od szóstego miesiąca życia dziecka, gdy maluch potrafi samodzielnie siedzieć i posiada pierwsze mleczne zęby, za pomocą których może rozdrabniać ugotowane warzywa. Już wtedy można nabyć pierwsze sztućce dla niemowlęcia, na przykład Elastyczne łyżeczki marki Fisher-Price. Łyżeczki te posiadają elastyczne, zginające się uchwyty, które nawet tak małe dziecko może chwytać bez żadnych trudności. W czasie posiłku niemowlak może jednocześnie jeść i bawić się łyżeczką, nabierając – z coraz lepszym rezultatem – pokarm z miseczki.

Dla dzieci od dziewiątego miesiąca życia ciekawą propozycją są Łyżeczki warzywka od Fisher-Price. Są to kolorowe sztućce o miękkich, poręcznych uchwytach, które ułatwiają nakładanie jedzenia na łyżeczkę i tym samym wspomagają naukę samodzielnego jedzenia. Wszystkie produkty marki Fisher-Price są wykonane z bezpiecznego dla dzieci tworzywa i można myć je w zmywarce.

Wielu rodziców obawia się momentu, w którym niemowlę zacznie chwytać za łyżeczkę podczas karmienia i będzie upierało się przy samodzielnym jedzeniu. Na pewno nie obędzie się bez zabrudzonych ubranek, obrusów i mebli, ale warto pamiętać, że nauka samodzielnego jedzenia nie trwa wiecznie. Przy odrobinie cierpliwości ze strony rodzica i z pomocą poręcznych łyżeczek dla dzieci z pewnością uda się przejść przez ten etap szybko i sprawnie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.