Trwa ładowanie...

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocniczka w 7 dni (recenzja)

Kiedy wzięłam ową pozycję do ręki, pierwsza myśl, jaka mi przyszła to: O rany! Tak szybko? 7dni? Świetnie! Ciekawe, co to za metody, które nauczą moje dziecko korzystać z nocniczka w tydzień? Nic bardziej mylnego, Drogie Mamy! Tytuł i owszem zachęca, ale praktyka wygląda zupełnie inaczej. Dlaczego, zapytacie?

spis treści
Jak nauczyć dziecko korzystać z nocniczka w 7 dni
Jak nauczyć dziecko korzystać z nocniczka w 7 dni

zobacz galerię

1. Dlaczego tak szybko?

Nauka korzystania z nocnika być może będzie trwać tydzień, ale zanim zaczniemy odliczać od 1 do 7 czeka nas wiele tygodni przygotowań. Tak, tak. Na sukces nocniczkowy składa się kilka czynników, których nie da się tak po prostu wyuczyć z dnia na dzień .

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? Kiedy najlepiej rozpocząć tzw. trening czystości? Przytoczę może kilka zasad zawartych w tej książce.

Ważne, jeśli nie najważniejsze, są oznaki gotowości, by w ogóle zaczynać nauki nocnikowania (pamiętając, że są dzieci różnią się między sobą):

 • Dziecko skończyło 18 miesięcy;
 • Pieluszka często bywa sucha, kiedy dziecko budzi się z popołudniowej drzemki;
 • Dziecko jest świadome, kiedy robi kupkę (zachowuje się ciszej, koncentruje na tej czynności, chowa);
 • Rozumie i wykonuje proste polecenia (typu: przynieś swoją książeczkę ze zwierzątkami);
 • Pomaga przy ubieraniu i zdejmowaniu z siebie ubranek;
 • Potrafi wskazać części ciała (gdzie jest uszko, nosek, rączka);
 • Potrafi skoncentrować się na zabawie, zająć sobą i posiedzieć w jednym miejscu w czasie 5-10 minut.

2. Właściwe przygotowanie

Zanim zaczniemy odliczać te 7 dni, musimy pamiętać, by przygotować dziecko na naukę, bo bez tego ani rusz:

 • Zabierasz dziecko ze sobą do łazienki. Sama możesz robić siusiu, opisując każdą z czynności dokładnie krok po kroku;
 • Sadzasz dziecko na nocniczku oswajając z nim, początkowo maluszek może siadać w pieluszce, ważne by zaakceptowało nowy przedmiot, potem sadzaj je bez pieluszki, np. tuż przed kąpielą;
 • Jeśli tylko uda się dziecku zrobić siusiu lub kupkę do nocniczka, chwal, chwal i jeszcze raz chwal. Nie okazuj niezadowolenia, obrzydzenia lub gniewu, gdy dziecko zrobi siusiu w majtki, gdyż skutecznie je tym zniechęcisz do nauki;
 • Skupiaj się często na słowach "mokre", "suche" np. przy myciu rączek tak, by dziecko zrozumiało różnicę między tymi słowami (np. zmocz ręcznik).

Tytuł zachęca i owszem, sama książka to skarbnica wiedzy, ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, że nie ma cudów. Najpierw czeka nas praca z dzieckiem i etap przyzwyczajania, a dopiero potem możemy wziąć stoper i odliczać te 10080 minut nauki.

Korzystanie z nocnika to nie jest taka prosta sprawa, a nauka korzystania z nocnika może trwać długi czas zanim dziecko w pełni opanuje tą umiejętność. Jednak cierpliwość i wytrwałość prędzej czy później zaoowocują brakiem konieczności używania pieluszek. Zatem - powodzenia!

Mama pięciolatka i dwulatki.

_Jak nauczyć dziecko korzystać z nocniczka w 7 dni!

Gina Ford

Wydawnictwo Esprit

Kraków 2007_

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.