Trwa ładowanie...

Czy warto wyjechać do Niemiec? Jak się przygotować?

Artykuł sponsorowany
(Materiał Partnera)

Zachodni rynek wciąż przyciąga Polaków, którzy szukają wyższych wynagrodzeń, lepszych warunków pracy oraz możliwości rozwoju. Dzięki serwisom internetowym możesz szybko wyszukać potrzebne informacje i znaleźć ciekawe oferty pracy.

Zachodni rynek wciąż przyciąga Polaków, którzy szukają wyższych wynagrodzeń, lepszych warunków pracy oraz możliwości rozwoju. Dzięki serwisom internetowym możesz szybko wyszukać potrzebne informacje i znaleźć ciekawe oferty pracy.

Od lat Polacy chętnie decydują się na wyjazdy do Niemiec. Zachodni sąsiedzi potrzebują kompetentnych, wykwalifikowanych pracowników. W zamian oferują atrakcyjne warunki zatrudnienia. Dodatkowo nie musisz rezygnować z odwiedzania rodziny w Polsce w weekendy.

Dlaczego warto wyjechać do Niemiec?

Większość osób decyduje się na życie na terenie Niemiec ze względu na zarobki, które najczęściej są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. To jednak nie jedyny powód, dla którego warto wyjechać do naszych zachodnich sąsiadów.

  1. Rozwój zawodowy

Niemieccy pracodawcy starają się skusić fachowców z Polski lepszymi warunkami pracy i możliwościami rozwoju. Pracodawcy coraz częściej oferują pomoc w zorganizowaniu wyjazdu i zakwaterowania.

  1. Wsparcie dla rodzin

Niemieckie rodziny mogą liczyć na świadczenia na dzieci, które co roku są coraz wyższe. Rodzice nie muszą obawiać o miejsca w przedszkolu. System socjalny pomaga rodzinom odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zorganizować opiekę i sfinansować zajęcia dodatkowe dla swoich pociech.

  1. Służba zdrowia

Mieszkańcy Niemiec mogą liczyć na wysoki standard opieki lekarskiej. Gabinety lekarskie są zadbane i nowoczesne. W większości przypadków zdecydowanie łatwiej i szybciej dostaniesz się do specjalisty.

  1. Bliskość do Polski

Jeśli podejmiesz decyzję o wyjeździe do Niemiec, nie musisz obawiać się utraty kontaktu z bliskimi. Dobrze rozwinięta komunikacja pozwala na szybki transport autem do Polski.

  1. Transport

Niemcy mają świetną infrastrukturę i autostrady, dzięki czemu możesz szybko przemieszczać się po całym kraju. Oprócz tego jest dużo ścieżek rowerowych, co pozwala na swobodne poruszanie się rowerem.

Jak przygotować się do wyjazdu?

Zanim wyjedziesz do Niemiec musisz przygotować się na życie w nowej rzeczywistości. Chcesz podszlifować język niemiecki testy online za darmo pomogą Ci ustalić na jakim poziomie jesteś. Skorzystaj z szybkiego kursu, aby popracować nad swoimi umiejętnościami. Dobrym pomysłem jest również zdobycie dodatkowych kwalifikacji, które pomogą Ci w znalezieniu wymarzonej pracy.

Przetłumacz CV oraz dokumenty, które potwierdzą Twoje doświadczenie zawodowe i zdobyte wykształcenie. Złóż wniosek o kartę EKUZ. Dzięki niej będziesz mieć ubezpieczenie zdrowotne na pierwsze miesiące

Poczytaj wypowiedzi osób, które wyjechały do Niemiec. Znajdziesz je na forach i licznych grupach społecznościowych. Dzięki temu szybko poznasz realia zagranicznego rynku pracy.

Zabezpiecz się na pierwsze miesiące życia w Niemczech i zgromadź kapitał na zakwaterowanie, wyżywienie i podstawowe opłaty. Dobrze zaplanuj podróż oraz spakuj niezbędne rzeczy. Polecamy sporządzenie listy, która pomoże uniknąć zabrania zbędnych ubrań, przedmiotów itd.

Jak szukać pracy w Niemczech?

Większość osób znajduje pracę w Niemczech na własną rękę, za pośrednictwem internetu. Możesz również zarejestrować się w niemieckim urzędzie pracy. Dzięki temu unikniesz ofert z niepewnych źródeł. W internecie znajdziesz polskie i niemieckie agencje pracy. Pamiętaj jednak, aby uważać na pośredników - część firm działa nieuczciwie.

Polecamy również uczestnictwo w specjalnych kursach integracyjnych. To sposób na podszlifowanie języka i zdobycie wiedzy na temat kwestii prawnych oraz kulturowych. Kurs pomaga szybko odnaleźć się w nowym środowisku i znaleźć wymarzoną pracę. Warto wspomnieć, że kursy są po części finansowane przez państwo.

(Materiał Partnera)

Wyjazd do Niemiec - na co uważać?

Polacy, którzy wyjechali do Niemiec narzekają przede wszystkim na wysokie koszty życia. Warto wstępnie podliczyć wszystkie opłaty, zanim zdecydujesz się na wyjazd. Kiedy znajdziesz ofertę, porównaj zarobki na podobnym stanowisku w innych firmach i miastach. Sprawdź tygodniowy wymiar czasu pracy oraz sposób rozliczania się za nadgodziny.

Zanim zdecydujesz się na współpracę z agencją lub pracodawcą, poszukaj informacji na temat firmy w internecie. Przeczytaj opinie i upewnij się, że masz do czynienia z rzetelnym podmiotem. Kompetentna agencja zapewni legalne zatrudnienie z zachowaniem najwyższych standardów. Ponadto otrzymasz wsparcie związane z wyjazdem, zakwaterowaniem i dopilnowaniem wszystkich formalności.

Pamiętaj, że kiedy przyjeżdżasz do Niemiec, masz 3 miesiące na uzyskanie meldunku. Dotyczy to wszystkich osób, niezależnie czy zaplanowałeś rozpoczęcie pracy, studiów czy przyjechałeś do kraju w celach turystycznych. Meldunek uzyskasz w urzędzie miasta, w którym zamierzasz mieszkać. Dzięki temu będziesz mógł założyć konto w banku, uzyskać ubezpieczenie zdrowotne oraz ubiegać się o zasiłek.

Artykuł sponsorowany
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza