Trwa ładowanie...

Co oznaczają takie zmiany na paznokciach u dzieci? Ich wygląd mówi wiele o zdrowiu twojej pociechy

Zmiany na paznokciach u dzieci często wywołują u rodziców niepokój, ponieważ mimowolnie kojarzone są z grzybicą, której leczenie może ciągnąć się nawet latami. Warto jednak wiedzieć, że ta choroba dotyka dzieci bardzo rzadko. Zmiany na paznokciach mogą jednak wiele powiedzieć o ogólnym stanie zdrowia dzieci. Które z nich sygnalizują problemy zdrowotne, a jakimi rodzice zupełnie nie powinni się przejmować? Tłumaczymy.

Zobacz film: "Zmiany przy paznokciach. Czego mogą być objawem?"

spis treści

1. Wygląd paznokci wiele mówi o zdrowiu dziecka

Lekarze, a w szczególności dermatolodzy, nie mają wątpliwości, że stan paznokci może powiedzieć wiele o stanie zdrowia. Konkretne zmiany mogą być oznaką ogólnej kondycji zdrowotnej, jak i przewlekłych chorób, z którymi dziecko może się zmagać, a nawet sygnałem uwarunkowań genetycznych czy efektem stosowania niektórych leków. Rodzice powinni więc z uwagą obserwować, czy paznokcie ich pociech nie zmieniają się w niepokojący sposób.

Co oznaczają konkretne zmiany na paznokciach u dzieci?

Dermatolodzy wyróżniają kilka typowych zmian na paznokciach, które powinny wzmożyć czujność rodziców. Często są one sygnałem rozwijającej się lub już trwającej choroby lub nieprawidłowości w organizmie.

Podłużne prążki na paznokciach – taka zmiana na paznokciach może pojawiać się zarówno u dzieci zdrowych i nasilać się wraz z wiekiem, jak i być objawem rozwijającej się cukrzycy. Warto wykluczyć tę drugą opcję i w porę udać się z dzieckiem do lekarza.

Szorstkość paznokci – może być uwarunkowana genetycznie, ale również być objawem łuszczycy i liszaja płaskiego.

Szorstkość paznokci może być objawem łuszczycy u dzieci
Szorstkość paznokci może być objawem łuszczycy u dzieci (123rf)

Kruchość paznokci – kruche paznokcie u dzieci mogą być efektem odwodnienia organizmu, anemiii niedoboru składników odżywczych, lecz kruchość paznokci mogą powodować również preparaty chemiczne, z którymi dzieci mają kontakt – np. środki czystości.

Zgrubienie paznokcia – to z kolei bardzo częsty objaw łuszczycy lub liszaja płaskiego. Jeśli się pojawi, warto jak najszybciej skonsultować tę zmianę z dermatologiem.

Wrastający paznokieć – to choroba, która polega na wrastaniu bocznego brzegu płytki paznokciowej w otaczające tkanki miękkie. W efekcie rozwija się obrzęk zapalny, któremu towarzyszy silny ból. To nieprzyjemna dolegliwość rozwija się zwykle na skutek noszenia zbyt ciasnego obuwia lub nieprawidłowego obcinania paznokci. Może przerodzić się w przewlekłe schorzenie, dlatego należy reagować już w przypadku pojawienia się pierwszych symptomów.

Białe plamki na paznokciach – często pojawiają się u dzieci i mogą mieć różne źródła. Najmniej niepokojące są drobne urazy mechaniczne, ponieważ wtedy plamy znikną samoistnie, lecz w zależności od nasilenia tego objawu, może on również świadczyć o poważnych niedoborach składników odżywczych w organizmie dziecka, głównie: wapnia, cynku, żelaza czy witamin A lub B6. W takim przypadku warto wykonać dziecku morfologię krwi i skonsultować wyniki z lekarzem. Białe plamy mogą świadczyć również o nieprawidłowym metabolizmie.

W najgorszym wypadku białe plamy na paznokciach mogą być oznaką tzw. wewnątrzpłytkowej grzybicy lub bielactwa prążkowanego, które jest przewlekłą chorobą.

2. Grzybica paznokci u najmłodszych. Jak ją rozpoznać?

Choć grzybica u dzieci jest bardzo rzadko spotykana, to rodzice powinni wiedzieć, jakie objawy mogą ją sygnalizować. Przede wszystkim grzybicę dziecięcą łatwo pomylić z innymi chorobami, jak np. z łuszczycą czy liszajem płaskim. Objawy nie są aż tak charakterystyczne i widoczne, jak w przypadku dorosłych. Na przykład paznokcie dzieci rzadko żółkną i grubieją. Sygnałem niepokojącym może być szorstkość i wyblakły kolor paznokcia. Takie zmiany należy natychmiastowo skonsultować z dermatologiem.

Same oględziny zmienionego paznokcia mogą okazać się niewystarczające, aby postawić diagnozę. Nierzadko konieczne jest pobranie materiału do badań z paznokcia dziecka, czyli tzw. zeskrobin.

3. Zmiany na paznokciach, które nie powinny martwić rodziców

Z kolei te zmiany na paznokciach nie powinny rodziców nadmiernie niepokoić, ponieważ nie są związane z chorobami i zwykle znikają samoistnie. Wystarczy tylko trochę czasu.

Wklęśnięcie – to rodzaj zagłębienia w płytce paznokcia powstające na skutek fizjologicznych uwarunkowań, które zazwyczaj pojawia się niedługo po urodzeniu i samoistnie znika do 3. roku życia.

Nie każde zmiany na paznokciach dzieci powinny niepokoić rodziców
Nie każde zmiany na paznokciach dzieci powinny niepokoić rodziców (123rf)

Drobne wgłębienia – tzw. naparstkowania pojawiają się na zdrowym paznokciu i nie są niebezpieczne. Mogą być efektem drobnych urazów mechanicznych.

4. Jak wyglądają paznokcie u zdrowego dziecka?

Zdrowe paznokcie zarówno u dorosłego, jak u dziecka są gładkie, mocne i różowe. Wyraźne i długotrwałe zmiany w ich wyglądzie mogą świadczyć o poważnych schorzeniach wymagających leczenia, dlatego warto jak najwcześniej skonsultować je z dermatologiem.

5. Jak prawidłowo dbać o zdrowie paznokci u dziecka?

Przede wszystkim codziennie dokładnie myć preparatami przeznaczonymi dla skóry dzieci i co najważniejsze: przebadanymi dermatologicznie. Po umyciu należy je dokładnie osuszyć. Bardzo ważne jest również regularne obcinanie paznokci – najlepiej delikatnymi nożyczkami. Pomoże to zapobiec gromadzeniu się brudu w obrębie paznokci, a w efekcie powstawaniu infekcji.

By paznokcie dzieci były zdrowe, należy pielęgnować je w odpowiedni sposób
By paznokcie dzieci były zdrowe, należy pielęgnować je w odpowiedni sposób (123rf)

Zobacz także: Świeczki zapachowe szkodliwe bardziej niż myśleliśmy. Na dzieci mogą wpływać jak palenie papierosów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.