Trwa ładowanie...

Lekarze byli w szoku. Dziecko urodziło się bez nosa

Dziecko, które przyszło na świat w irackim mieście Al-Falludża, zszokowało rodziców i lekarzy. Maleństwo cierpi na mikrocefalię i jest pozbawione nosa.

Zobacz film: "Kobieta urodziła sześciokilogramowe dziecko bez środków przeciwbólowych"

spis treści

1. Dziecko bez nosa urodziło się w Iraku

Chłopiec urodzony w irackiej Falludży, zaskoczył lekarzy. Dziecko, które przyszło na świat bez nosa, może oddychać tylko przez usta.

Choć występowanie takiej wady jest omawiane na studiach medycznych, rzadko się zdarza realny kontakt z dzieckiem pozbawionym nosa.

(twitter.com/FDefects)

Dwutygodniowe dziecko ma również mikrocefalię. Jego głowa jest mniejsza niż powinna, a mózg nie rozwinął się prawidłowo.

Zdiagnozowano także rozszczep warg i podniebienia. Pozostałe narządy rozwinęły się prawidłowo. Rodzina nie wyraziła zgody na założenie rurki tracheotomijnej.

Fallujah Birth Defects nagłaśnia narodziny zdeformowanych dzieci w irackiej Faludży
Fallujah Birth Defects nagłaśnia narodziny zdeformowanych dzieci w irackiej Faludży (twitter.com/FDefects)

Przyczyną braku nosa i mikrocefalii mogą być wady genetyczne, wirusy, toksyny lub substancje odurzające stosowane przez matkę w ciąży.

Miasto, w którym przyszedł na świat nietypowy noworodek, ucierpiało podczas wojny w Iraku. Było mocno zbombardowane. Nie można wykluczyć, że dziecko jest ofiarą chemikaliów stosowanych podczas działań wojennych.

Od 2004 roku w Faludży i okolicach dochodzi do większej ilości urodzeń dzieci z poważnymi wadami i deformacjami. Lokalne media i mieszkańcy uważają, że to skutek stosowanych przez Amerykanów toksycznych środków. W 2004 roku doszło tam do dwóch dużych bitew.

Troje starszego rodzeństwa dziecka jest całkowicie zdrowe. Rodzina mieszka na wsi pod Faludżą.

2. Dzieci bez nosa urodzone na świecie

Podobne przypadki były już odnotowywane na świecie. W 2015 roku przyszło na świat dziecko bez nosa na terenie USA. Maleństwo w wieku 2 lat zmarło.

Eli Thompson zmarł w wieku 2 lat
Eli Thompson zmarł w wieku 2 lat (facebook.com)

Eli Thompson nie miał nosa ani na zewnątrz, ani wewnętrznych części jamy nosowej. Wada nazywana arinią zdarza się raz na 197 milionów przypadków.

Maleństwo żyło dzięki założeniu rurki tracheotomijnej. Nie było w stanie mówić, ale nauczyło się migać.

Tessa Evans urodziła się bez nosa. Dziś ma 6 lat
Tessa Evans urodziła się bez nosa. Dziś ma 6 lat (facebook.com)

Podobny problem ma Tessa Evans. Małą Irlandka urodzona w 2013 roku, mimo swojej wady, jest oczkiem w głowie rodziny. Dziewczynka ma dziś 7 lat i rozwija się prawidłowo, oddychając dzięki tracheotomii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza