Trwa ładowanie...

Baby shower

Baby shower to przyjęcie na cześć dziecka, które lada dzień ma pojawić się na świecie. Zwyczaj organizowania imprezy dla przyszłej mamy z brzuszkiem przywędrował do Polski z Ameryki. U nas w kraju baby shower jest nadal wciąż mało znanym zwyczajem, ale powoli zyskuje coraz większe grono zwolenników. Przyjęcie dla ciężarnej i jej jeszcze nienarodzonego dziecka organizuje się zwykle w ostatnim miesiącu ciąży. Jak wygląda baby shower? Kto organizuje przyjęcie i jakie zasady obowiązują w trakcie imprezy?

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

spis treści
Przyjęcie na cześć dziecka
Przyjęcie na cześć dziecka

Baby shower to przyjęcie na cześć dziecka, które lada dzień ma pojawić się na świecie. Zwyczaj organizowania

zobacz galerię

1. Co to jest baby shower?

Nazwa „baby shower” pochodzi z języka angielskiego (ang. baby – dziecko, shower – prysznic) i w luźnym tłumaczeniu oznacza obsypywanie, zalewanie kobiety w ciąży prezentami dla niej i maluszka. Wyraz „prysznic” odnosi się nie tylko do materialnych podarunków, ale też do okazywania miłości, serdeczności, troski i wsparcia, na które może liczyć kobieta od najbliższego otoczenia – rodziny, przyjaciół, znajomych.

Kameralne spotkania wśród przyjaciółek kobiety oczekującej dziecka były już znane od XVIII wieku. Ideę rozpropagowały Amerykanki, które w czasie ciąży jednej z koleżanek potrafią zorganizować nawet kilka baby shower. Baby shower mogą mieć różny charakter – od spotkania przy herbatce, poprzez huczne przyjęcia czy kameralne imprezy.

Baby shower zwykle organizuje najbliższe otoczenie kobiety ciężarnej, np. najbliższa przyjaciółka, która w przygotowania przyjęcia angażuje resztę znajomych. Do zaproszonych gości rozsyłane są zaproszenia, a także lista prezentów. Zaprosić można zarówno kobiety, jak i mężczyzn – to zależy od preferencji przyszłej mamy. Ciężarna może zażyczyć sobie podarków wyłącznie dla niej albo tylko dla dziecka. Zazwyczaj kupuje się elementy wyprawki dla maluszka – ubranka, zabawki, smoczki, ale też droższe sprzęty, jak nosidełko czy przewijak. Przyjęcie można zorganizować wszędzie – w domu przyszłej mamy, w restauracji, w mieszkaniu organizatorki baby shower, w altanie ogrodowej itp. Wszystko zależy od oczekiwań i zasobności portfela.

2. Jak wygląda baby shower?

Podczas baby shower znajomi ciężarnej nie tylko zajadają się smacznymi przekąskami i ciastem. Na baby shower obowiązują różne zwyczaje i rytuały. Centrum całej imprezy to narodziny dziecka, do czego ma nawiązywać oprawa przyjęcia – baloniki, misie, poduszeczki, podkład muzyczny w postaci kołysanek albo piosenek dla dzieci. W pomieszczeniu, w którym organizuje się baby shower, ma znaleźć się wszystko, co kojarzy się z dzieckiem. Ponadto, zadaniem organizatorki przyjęcia jest przygotowanie quizów, gier, konkursów i wróżb związanych z narodzinami maluszka. W co można się bawić podczas baby shower?

  • W wymyślanie imion dla małej pociechy.
  • W wypisywanie na karteczkach życzeń dla przyszłej mamy i maluszka.
  • W zgadywanie, kim z zawodu będzie w przyszłości nowo narodzone dziecko.
  • W przebieranie lalki w dziecięce ubranka.
  • W rytualne wykonywanie naszyjnika lub bransoletki, która ma przynieść przyszłej mamie szczęście – każdy z zaproszonych na przyjęcie gości przynosi ze sobą koralik, który posłuży do stworzenia naszyjnika.
  • W oglądanie zdjęć dzieci zaproszonych na przyjęcie mam albo wydruków USG z okresu ciąży.
  • W udzielnie porad przyszłej mamie przez bardziej doświadczone kobiety.
  • W dekorowanie i malowanie brzuszka ciężarnej, z którym reszta gości robi sobie pamiątkowe fotki.

Im bardziej śmieszne i infantylne zabawy, tym lepiej. Baby shower to sympatyczny zwyczaj, który stanowi wyraz troski o ciężarną przez najbliższe otoczenie. Przyjęcie to okazja do odprężenia przyszłej mamy i oderwania się od niepokojących myśli na temat zbliżającego się porodu. Niektórzy krytykują ideę baby shower, sugerując, że zbytnio ulegamy amerykanizacji. Każdy może mieć własny pogląd na tę sprawę – imprezę można modyfikować według własnych upodobań.

Mgr Kamila Drozd
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.