Trwa ładowanie...

12 tys. zł na dziecko. Pułapka w zapisie projektu ustawy. Minister rodziny zmieni przepisy

W projekcie ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym znajduję się przepis, który jest krzywdzący dla samotnych rodziców. Minister rodziny informuje, że zapis zostanie zmieniony na korzyść rodziców.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

spis treści

1. Zmiany w przepisach

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest nowym rodzajem świadczenia dla rodziców mających na utrzymaniu dzieci. Projekt jest uzupełnieniem dotychczasowego ”500 plus” i zakłada, że rodzice otrzymają od państwa 12 tys. za drugie i kolejne dziecko. Dotyczy to dzieci w przedziale wiekowym od 12 do 36 miesięcy.

Rodzice będą mogli zadecydować, na co wydadzą otrzymane środki pieniężne i w jaki sposób zostaną one wypłacone. Pierwszą możliwością jest wypłata w wysokości 500 zł miesięcznie przez dwa lata, natomiast drugą opcją jest 1000 zł wypłacane co miesiąc przez rok.

Jak się okazuje, w projekcie ustawy znajduje się pułapka. Z zapisu wynika, że tylko małżeństwa będą mogły wybrać wypłatę 1000 zł miesięcznie przez okres jednego roku. Jest to krzywdzące dla samotnych rodziców, którzy według przepisów nie będą miały takiej możliwości.

”Na bieżąco śledzimy napływające do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej opinie dotyczące projektu ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym oraz wsłuchujemy się w głosy samych rodziców podczas licznych spotkań. Dlatego to właśnie sami rodzice zdecydują, czy z nowego świadczenia skorzystają przez rok w wysokości 1000 zł miesięcznie, czy wsparcie otrzymywać będą przez dwa lata – po 500 zł miesięcznie” – ogłosiła minister rodziny i opieki społecznej Marlena Maląg.

Zapewniła również, że wszyscy rodzice będą mogli dokonać wyboru sposobu wypłaty świadczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.